כל הדרכים לעשות סטוריטלינג בעידן הדיגיטלי

Spread the love

קיבלתי הצעה להעביר סדנה בפני מועדון נשים בבינתחומי הרצליה. אבל היה טוויסט שלא צפיתי, מובילת הקבוצה ביקשה שאת הסדנה ליצירת חזון וערכים אישי, אני אעביר דרך הסיפור האישי שלי והיציאה שלי לעצמאות. 

כסטוריטלרית, אני רגילה לעשות סטוריטלינג ולהכניס את עצמי ואת האישיות שלי אל תוך ההרצאות והסדנאות שלי, אבל סדנה שמבוססת על החיים שלי? מודה שהפוקוס גרם לי להסמיק. 

ידעתי שאני צריכה להשתמש בבמה כדי להיות מודל לחיקוי עבור אותן צעירות ולרגע לא שכחתי את העקרון החשוב ביותר באמנות הסטוריטלינג- אנשים ישכחו את מה שאמרת אבל הם לעולם לא ישכחו איך גרמת להם להרגיש. ואני רציתי לגרום להרגיש מסוגלות!

אז סיפרתי להן את הנקודות של חיי, עם קישורים נכונים, הדגשה של פרטים (והשמטה של אחרים), בונה להן את הסיפור ואת הקונפליקט בצורה שתוציא אותן פעורות פה ומרוגשות. וזה עבד. 

לקראת סוף הסדנה, אחת המשתתפות שאלה אותי ״תגידי, האם אנשים שאין להם את הבטחון העצמי והכריזמה שלך יכולים להצליח?״ ובלי היסוס אמרתי לה שכן. 

ואני מאמינה שההצלחה שלנו, תלויה הרבה ביכולת שלנו לספר סיפורים בצורה נכונה, למסגר עובדות ולהגיש מסרים בצורה מדויקת. האופן שבו אנחנו נדע לתקשר את הסיפור שלנו ונשווק אותו החוצה, ישפיע על האופן שבו האחרים יחוו אותנו.

אז איפה כדאי לכם לעשות סטוריטלינג בעולם העסקי? 

1. מצגות והרצאות זקוקות לאמנות הסטוריטלינג כמו שמדבר זקוק לגשם

לא מזמן הייתי בהרצאה על ׳תקשורת וחשיבותה בעולם העבודה׳. מכיוון שהנושא משיק לתחום שלי והחלטתי שאני רוצה לראות מה קורה שם. בתחילת ההרצאה הייתה הפעלה שגרמה לקשב ולפוקוס להיות בשיאם. ׳מתחיל טוב׳ חשבתי לעצמי. 

אבל אותה תחושת עניין התחלפה מהר מאוד בחוסר מעש כשהמרצה ציטטה נתונים ממאמרים אקדמים ונדבקה בצורה בלתי סבירה לטקסט במצגת. אתם מבינים, הנושא עצמו היה מעניין בטירוף, וגם חלק מהנתונים האלה היו חשובים. אבל האופן בו המסרים  הועברו, היו  מתישים ובלתי ניתנים להקשבה.  

מצגת היא המלווה של ההרצאה. הדובר צריך לדעת מה הוא מספר, איך הוא מספר ומהו האופן בו המסרים שלו או שלה יעברו בצורה זכירה לקהל היעד. המצגת היא העוגן, לא העיקר.  

והיא צריכה להיות קלילה, בלי הרבה מלל ונעימה לעין.  

לקריאה: איך לעצב מצגת

2. פוסטים אישיים או מקצועיים

כשאנחנו כותבים פוסט או תוכן מקצועי, אנחנו מתחרים על תשומת הלב של הקורא.

כשמישהו אחר כותב באופן מעניין וזכיר- בצורה טובה יותר מאיתנו, אנחנו מפסידים לו. לכן, חשוב להבין מהו המבנה הנכון של הסטוריטלינג, איך לחבר את העובדות לכדי סיפור מעניין, ועם איזה מסר היינו רוצים שהקורא ייצא. 

מזמינה אתכם לחשוב על הפוסטים הטובים  ביותר שקראתם. אלה שאתם זוכרים. 

בטח היה שם סיפור אישי נוגע או איזושהי עוולה שהתרחשה- כל סיפור שהתחבר לרגש של הקורא. 

כמעט כל דבר שנספר עליו, יכול להתחבר לרגש.

לקריאה: איך לעשות סטוריטלינג

3. תנו לאנשים עוד מהאנרגיה שלכם – צלמו סרטון

אני שומעת יותר  ויותר ממומחי שיווק שוידאו הוא הדבר הבא. בחודשים האחרונים אני מוציאה לא מעט סרטונים ורואה איך החשיפה הולכת וגדלה, יותר ויותר אנשים מתעניינים ושואלים שאלות בפרטי.

בהתחלה אמרתי לעצמי ״טוב, למה שמישהו ירצה להקשיב לי?״ אבל וואלה, הרבה אנשים רוצים לשמוע מה שיש לי להגיד. הסרטון נותן עוד שכבה בסטוריטלינג, הוא מוסיף פן ויזואלי וכמובן הכרות עמוקה יותר עם מספר הסיפורים, אנחנו. 

אז דפדפו את הבושה הראשונית ותתחילו לצלם. זה יכול להיות “Live” בפייסבוק, YouTube ואפילו Tik-tok. גם אם אינך מומחה בווידיאו, כלים כמו InVideo מאפשרים לכל אחד ליצור וידאו באיכות מקצועית תוך מספר דקות. ואם יש לכם  מוצרים של אפל, iMovie הוא כלי חינמי שיעזור לכם לערוך בשניות.

4. שולחים מיילים? תעזו טיזר לסיפור שלכם כבר בכותרת

בין אם אתם שולחים מייל למגייסים למשרה שאתם רוצים, מייל ללקוח פוטנציאלי או מיילים לעובדים שלכם- תהפכו את התוכן למעניין,  כדי שיקראו אותו ויזכרו אותו. 

בגדול, אתם צריכים להפוך למיני-קופירייטרים.  קופירייטינג, בשימושו הקלאסי בפרסום נועד בכדי להגביר מכירת מוצרים. קופירייטינג נהדר הוא עולם דיגיטלי שמזוהה לעתים קרובות בשיווק בדואר אלקטרוני.

תחשבו רגע על כל המיילים שאתם זורקים לספאם- נכון? במיילים, הניסוח צריך להיות מדוייק כבר בשלב הכותרת, כדי לעודד מישהו להיכנס למה שכתבתם. 

אחרי שפתחו את המיילים שלכם, צריך להיות משהו שימשוך את העין, כדי לעודד המשך קריאה. זה יכולה להיות תמונה, מילה, או אפילו קומפוזיציה של המייל שמספרת לנו סיפור. 

דוא”ל הוא אחד מסוגי המדיה העיקריים הדורשים קופירייטינג מיומן. לרוב נשתמש בכוחן של מילים בלבד כדי לבדל את המייל שלנו משאר מאות פיסות האינפורמציה שנשלחות אלינו כל יום. 

סטוריטלינג ופרזנטציה

חקרו עוד בנושא

נגישות

רוצה שהלקוחות שלך יבינו למה לקנות *דווקא* ממך?

לחיצה על הכפתור תקרב אותך למצוא את הבידול שלך