מה זה שיווק דיגיטלי ואיך הוא שונה משיווק מסורתי

Spread the love

אין בכלל ספק ששיווק דיגיטלי הפך להיות חלק מהחיים של כולנו, במיוחד אם יש לנו עסק. אבל נדמה שהמונח הזה מבלבל לא מעט אנשים בהבנה של מהו שיווק דיגיטלי ואיך משתמשים בו. אני פה לעשות קצת סדר.

מהו שיווק דיגיטלי?

שיווק דיגיטלי, הידוע גם בשמו Digital Marketing, הוא כל פעולה שמטרתה להנכיח את המותג או העסק במרחב הדיגיטלי. זה יכול להיות ברשתות חברתיות, דרך בלוג או קידום האתר. זה יכול להיות אורגני, כלומר תוכן שמחופש ע״י קהל היעד שלכם או ממומן, פרסומת קופצת או הצעה דרך מנוע החיפוש. 

ארגונים, עסקים ומותגים משתמשים בערוצים הדיגיטליים כדי להגיע לקוחות חדשים, לבנות את המוניטין שלהם ולהיות נוכחים ולהישאר במודעות של הקהל שלהם. זה לא סוד שכל המאמצים האלה נועדו כדי לבסס את התודעה של המותג אצל קהל היעד שלו.

כשתם רואים ערך שמותג נותן, זו הדרך שלו לבסס את האמון והתקשורת עם הקהל. וזה בהחלט נכנס תחת ההגדרה של שיווק דיגיטלי.

פוסטים מעניינים – שיווק דיגיטלי 

מדריכים בחינם – שיווק דיגיטלי 

פרסומת קופצת – שיווק דיגיטלי 

נראה לי שהבנתם את הקטע.

מהו שיווק דיגיטלי? הסבר

אילו מאמצים שיווקיים לא נחשבים כשיווק דיגיטלי?

כל מה ששייך לשיווק דיגיטלי של העולם הישן. פרסומות בטלוויזיה או ברדיו, עיתונות מודפסת, שלטי חוצות… כל דבר שאינו נמצא און-ליין ומטרתו לשווק את העסק. 

אם אין לכם גישה לזה דרך הטלפון הנייד, זה כנראה לא שיווק דיגיטלי. 

שיווק דיגיטלי או מסורת – מה עדיף?

תראו, אין תשובה אחת מובהקת כי ישנה חשיבות אדירה למי הקהל שלכם ומה אתם משווקים. 

אם מה שאתם מבקשים לשווק הוא מוצר שמיועד לאנשים בני 70 פלוס, כנראה שרדיו או טלוויזיה יהיו יותר אטרקטיביים. 

אבל – ויש פה אבל גדול, רוב כח הקנייה נמצא בגילאים צעירים יותר, עם אוריינטציה טכנולוגית גבוהה ועם גישה לרשת. ולכן, סביר להניח שעדיף לשווק און-ליין או לפחות לשלב גם וגם.

כמו כן, שיווק דיגיטלי הוא הרבה יותר זול.
אם בעבר היינו צריכים לתפוס משבצת פרסום בעיתון, שלט חוצות או בהפסקת פרסומות ברדיו – המשבצת הזו הייתה במחיר אחיד. ובהתאמה, גם מי שהיה נחשף לתוכן הזה, הוא לא בהכרח רלוונטי. 

היום, השיווק הממומן מתומחר לפי המילים בהן נשתמש ולפי כל קליק שנעשית על המודעה שלנו (ppc). 

ובכלל, שיווק אורגני הוא הזדמנות להרוויח לא רק לקוחות משלמים, אלא קהל שיעקוב אחרינו. 

אני למשל מפרסמת מאמרים בבלוג, שניתן להגיע אליהם כשמחפשים מילים מסויימות. יש לי פודקאסט, ״בין-העולמות״ שאיתו אני מגיעה להרבה מאוד זוגות אוזניים. בתוך השיווק הדיגיטלי יש הרבה הזדמנויות להתפתח ולבסס את המוניטין שלנו, ללא השקעה כספית. 

אם החלטתם להשקיע כסף ולשווק בצורה ממומנת, יש לכם את האפשרות לבחור בדיוק מי ייחשף למודעות שלכם. גברים או נשים. באילו גילאים. עם אילו תחומי עניין ואפילו, אם הם עשו לייק למתחרים שלכם. כל מה שאתם צריכים זה להגדיר את הפרסונות של העסק ולהתחיל לשווק להם.

שיווק דיגיטלי או מסורת - מה עדיף?

בשיווק דיגיטלי יש אינסוף אפשרויות מתאימות

הפלטפורומות הדיגיטליות מתחדשות ומשתנות כל הזמן ולפעמים ממש קשה לעקוב אחרי כל השינויים שנכנסים והאופן שבו כל פלטפורמה רוצה לקבל את התוכן שלה.

אבל החדשות הטובות הן שאתם יכולים להתאים את סוג השיווק למה שמתאים לאישיות שלכם, לתקציב שלכם וכמובן לקהל היעד.

אתם יכולים ליצור תוכן בוידיאו, תוכן כתוב, עם תמונות או בלי. אתם יכולים להפוך לאושיות אינסטגרם או יוטיוברים. או גם וגם. 

אבל החלק הטוב ביותר בעיניי, הוא היכלת להתנסות בקלות ובזול, ללא התחייבות לדרך אחת ליצירת תוכן. אלא ממש לעשות ניסוי וטעייה ולהבין מה עובד עבורכם ומה מניע את הקהל שלכם. 

אני אוהבת עקוב אחרי האינגייג׳מנט (המעורבות) של הקהל שלי ולהבין מה עובד יותר עבורי. מה עובד באופן עקבי ומה מלהיב אותם לקרוא אותי. בשיווק ממומן אפשר לעשות משהו שנקרא A/B Testing – להעלות 2 מודעות או יותר שכל פעם אלמנט אחד השתנה. או הטקסט. או התמונה. או ההנעה לפעולה.ככה אפשר לעשות אופטימיזציה טובה למאמצי השיווק שלנו. 

כל אחד (ואחת!) יכול לשווק 

אם המותג שלי היה צריך להשקיע אלפי שקלים בתחילת הדרך רק כדי להתניע, הוא היה נשאר מותג קטן ומדשדש. האפשרות לשווק בקלות, מאפשרת לכל מי שחפצים בכך, לצאת לעצמאות ולבנות את הקהל שלהם. 

כבר לא צריך הפקות גדולות ויקרות כדי להיות פרסומות בהפסקה של האח הגדול. בעיקר צריך עקביות ויצירת תוכן שנותן ערך לאחרים. וזה אומר שכל אחד ואחת מאיתנו הם שחקנים ראשיים בעולם השיווק הדיגיטלי. 

אתם תמיד רלוונטים

בעזרת שיווק דיגיטלי אתם יכולים להסיק מסקנות כמה שיותר מהר, כדי לדבר אל הקהל שלכם ולהישאר רלוונטים לאורך זמן. אתם יכולים לטרגט את הקהל הרלוונטי אליכם, לאסוף עליהם מידע ולדבר אליהם בשפה שלהם. כלומר, גם אסטרטגיית התוכן שלכם יכולה להשתנות במהירות, כדי שתתאים למותג והקהל שלכם.

בעזרת מעקב והסתכלות על הנתונים (כמה פנו אליכם, מה השאלות ששואלים אתכם…) אתם יכולים לעשות שינויים מרחיקי לכת בהצעה שלכם וככה תמיד להיות רלוונטים בהצעה שלכם. 

דברו אליי בדאטה

הכל מדיד.

בשיווק דיגיטלי תמיד אפשר לראות מה הם הנתונים ועד כמה מאמצי השיווק שלנו טובים.

כן, גם באורגני.

אני תמיד יכולה לבדוק כמה אנשים לחצו על לינק. כמה אנשים רכשו דרך הלינק. כמה לייקים יש לי על פוסט וכמה תגובות איכותיות יש לי. בשיווק ממומן אני גם יכולה לבדוק כמה עלה לי כל ליד, כמה אנשים נחשפו לתוכן שלי ולהשוות לפרסומים אחרים.

ובעולם החדש – דאטה שווה הרבה מאוד כסף. 

בשיווק דיגיטלי יש אינסוף אפשרויות מתאימות והכל ניתן למדידה

למה מתכוונים כשאומרים שיווק דיגיטלי באמצעות תוכן?

נתחיל עם הגדרה קצרה של שיווק באמצעות תוכן הידוע גם בשמו Content Marketing.

שיווק באמצעות תוכן הוא פיתוח והפצה של תוכן רלוונטי ושימושי עבור קהל יעד ספציפי. 

יצירת תוכן כמו מאמרים בבלוג, ניוזלטר, פוסטים ברשתות חברתיות, סרטונים ומדריכים שנועדו עבור לקוחות קיימים ולקוחות פוטנציאליים.
מדובר במערכת של תוכן שמבססת את המותג כאוטוריטה בתחום ומבהיר שמערכת היחסים עם העוקבים היא חשובה, כי המותג משקיע במי שבוחר.ת להקשיב לקול שלו. 

שיווק באמצעות תוכן הוא היכלת שלנו לתכנן מה הקול המותגי שלנו ולתמוך במוניטין שלנו בעזרת ערך חינמי אותו אנחנו מפיצים לקהל שלנו בצורה מעגלית. הכוונה, שאנחנו ״שופכים״ את העוקבים שלנו מפלטפורמה אחת לאחרת.

למעשה מדובר בקידום אורגני. 

היכלת שלנו לצפות את המילים שבהם הקהל הרלוונטי שלנו יחפש מידע שמעניין אותו ולשתול את התוכן הזה בצורה חכמה, כדי שהוא יכלה במנוע החיפוש של גוגל או יוטיוב כשהם מחפשים אותו. 

למעשה, אם עבדנו חכם ואספנו את שמות העוקבים שלנו לתוך רשימות תפוצה, יש עוד דרך בה נוכל להשתמש בתוכן כדי לשווק דיגיטלית לקהל שלנו. אנחנו יכולים להתחיל להוציא אליהם דיוורים יזומים.

דיוור חכם עבור רשימת תפוצה שבניתם, דרכה אתם שולחים ערך, תוכן חשוב והצעות רכישה לקהל היעד שלכם היא הדרך הטובה ביותר ליצור נאמנות למותג. גם בגלל התקשורת הרציפה שמעמיקה את הקשר והאמון של המותג שלכם יחד עם הלקוחות הפוטנציאלים שלכם וגם בגלל שרשימות תפוצה זה איפה שאתם יכולים לשלוט בכל המידע מבלי להיעזר ברשתות חברתיות או פלטפורמות חיצוניות.

 

שיווק ותוכן

חקרו עוד בנושא

נגישות

רוצה שהלקוחות שלך יבינו למה לקנות *דווקא* ממך?

לחיצה על הכפתור תקרב אותך למצוא את הבידול שלך